MHP

Hakkımızda

Mevlüt Karakaya, 1963 yılında Ankara-Bala İlçesi Çavuşlu Köyünde (Çankaya İlçesi Çavuşlu Mah.) doğdu. Annesinin adı Hatice, babasının adı Aşir’dir. Serpil Hanım’la evli olup, Gül Kadriye ve Alp Burak isminde iki çocuk sahibidir.

1981 yılında Ankara Ticaret Lisesi Bankacılık Bölümü’nü, 1985 yılında Gazi Üniversitesi İktisadî ve İdarî Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nü bitirdi.

Master (1988) ve doktorasını (1992) Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı’nda tamamladı. Aynı alanda 1994 yılında doçent, 2001 yılında profesör oldu.

YÖK/Dünya Bankası’nın bir projesiyle ABD Indiana ve Purdue Üniversiteleri’nde üç yarıyıl eğitim aldı. Michigan State Üniversitesi’nde kısa süreli araştırmalarda bulundu.

Bir yıl (1997-1998) yurtdışında Dünya Bankası’nın bir projesinde finans yöneticisi olarak çalıştı. Çeşitli ülkelerde bir dizi projenin finansal yönetim sistemlerinin kurulmasında rol aldı ve danışmanlık yürüttü.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü olarak 4 yıl (1999-2003) görev yaptı.

Gazi Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi ve Başkent Üniversitesi’nde muhasebe-finansman ve bankacılık konularında dersler verdi.

Akademik alanda çok sayıda kitap ve makale yayınladı, ulusal ve uluslararası sempozyum ve kongrelerde bildiriler sundu.

Üniversite Senatosu Üyesi, Dekan Yardımcısı, Enstitü Müdür Yardımcısı, Fakülte Kurulu Üyesi, Fakülte Yönetim Kurulu Üyesi ve Anabilim Dalı Başkanlığı gibi idarî ve akademik görevlerde bulundu.

“Reel Ekonomide Gündem” adlı bir tv programını ortak olarak hazırladı ve sundu (2008). Alptürk İnternet Televizyonu’nda yayınlanmakta olan “Ekonomide Gerçek Gündem” adlı programın da hazırlığını ve sunuculuğunu yaptı.

Milliyetçi Hareket Partisi’nin 7, 8 ve 9. Olağan Genel Kurullarında Merkez Yönetim Kurulu yedek/asil üyeliklerine seçildi. Araştırma ve Geliştirme biriminde ekonomi komisyonu başkanlığı (2004-2011), tarım komisyonunda raportörlük (2004-2007) görevlerinde bulundu.

Yeminli malî müşavirlik belgesine sahip olan ve iyi derecede İngilizce bilen Mevlüt Karakaya, 19 Haziran 2011 tarihinden itibaren MHP Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü.

29 Eylül 2013 tarihinde Ankara Arena’da gerçekleştirilen aday takdim toplantısıyla MHP’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak ilân edildi.

7 Haziran 2015 24.Dönem Adana Milletvekili seçilen Karakaya, 24 Haziran 2018 gene seçimlerinde de 27. Dönem Ankara Milletvekili olarak seçilmiştir.

Be Sociable, Share!
gölge

Prof.Dr. Mevlüt KARAKAYA

Son Yorumlar

    Kategoriler

    Resim Galerisi